Lista nominalizărilor premiilor Gopo 2011

0
252
Foto MEDIAFAX

Cea de-a cincea ediţie a galei va reuni pe 28 martie, la Crystal Palace Ballrooms  regizori, scenarişti, actori, compozitori, directori de imagine, sunetişti, producători şi distribuitori de film din România pentru a face bilanţul anului cinematografic 2010.

Marile favorite din acest an sunt filmele ,,Eu când vreau să fluier, fluier’’- debutul în lungmetraj al lui Florin Şerban cu 13 nominalizări, ,,Morgen’’ de Marian Crișan cu 11 nominalizări şi ,,Marţi, după Crăciun’’ de Radu Muntean (10 nominalizări).

Gala premiilor Gopo este organizată de Asociaţia Pentru Promovarea Filmului Românesc (APFR), cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC), al Ministerului Culturii şi Patrimoniului Cultural şi al Babel Communications. Ea va fi transmisă la TV în exclusivitate de postul ProCinema, putând fi urmărită şi on – line pe www.premiilegopo.ro şi www.procinema.ro .

Iată mai jos lista completă a nominalizărilor la premiile Gopo  din 2011:

Cel mai bun lungmetraj: “Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu” (regia: Andrei Ujică), “Eu când vreau să fluier, fluier” (regia: Florin Şerban), “Marţi, după Crăciun” (regia: Radu Muntean), “Medalia de onoare” (regia: Călin Netzer), “Morgen” (regia: Marian Crişan)

Cel mai bun regizor (lungmetraj): Peter Călin Netzer – “Medalia de onoare”, Florin Şerban – “Eu când vreau să fluier, fluier”, Marian Crişan – “Morgen”, Radu Muntean – “Marţi, după Crăciun”, Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf – “Felicia, înainte de toate”

Cel mai bun actor într-un rol principal (lungmetraj ficţiune): András Hatházi – “Morgen”, George Piştereanu – “Eu când vreau să fluier, fluier”, Mimi Brănescu – “Marţi, după Crăciun”, Victor Rebengiuc – “Medalia de onoare”, Yilmaz Yalcin – “Morgen”

Cea mai bunǎ actriţă într-un rol principal (lungmetraj ficţiune): Ada Condeescu – “Eu când vreau să fluier, fluier”, Adriana Trandafir – “Europolis”, Maria Popistaşu – “Marţi, după Crăciun”, Mirela Oprişor – “Marţi, după Crăciun”, Ozana Oancea – “Felicia, înainte de toate”

Cel mai bun actor într-un rol secundar (lungmetraj ficţiune): Bogdan Dumitrache – “Portretul luptătorului la tinereţe”, Igor Caras-Romanov – “Nuntă în Basarabia”, Mihai Constantin – “Eu când vreau să fluier, fluier”, Mircea Diaconu – “Caravana cinematografică”, Vasile Menzel – “Felicia, înainte de toate”

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar (lungmetraj ficţiune): Camelia Zorlescu – “Medalia de onoare”, Clara Vodă – “Eu când vreau să fluier, fluier”, Elvira Rîmbu – “Morgen”, Ileana Cernat – “Felicia, înainte de toate”, Iulia Lumânare – “Caravana cinematografică”

Cel mai bun scenariu (lungmetraj ficţiune): Alexandru Baciu, Radu Muntean şi Răzvan Rădulescu – “Marţi, după Crăciun”, Cătălin Mitulescu şi Florin Şerban – “Eu când vreau să fluier, fluier”, Marian Crişan- “Morgen”, Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf – “Felicia, înainte de toate”, Tudor Voican – “Medalia de onoare”

Cea mai bună imagine (lungmetraj): Liviu Marghidan – “Portretul luptătorului la tinereţe”, Marius Panduru – “Eu când vreau să fluier, fluier”, Tudor Mircea – “Morgen”, Tudor Lucaciu – “Marţi, după Crăciun”, Vivi Drăgan Vasile – “Caravana cinematografică”

Cel mai bun montaj (lungmetraj): Alexandru Radu – “Marţi, după Crăciun”, Cătălin F. Cristuţiu şi Sorin Baican – “Eu când vreau să fluier, fluier”, Cătălin F. Cristuţiu – “Medalia de onoare”, Dana Bunescu – “Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu”, Tudor Pojoni – “Morgen”

Cel mai bun sunet (lungmetraj): Constantin Fleancu şi Dana Bunescu – “Felicia, înainte de toate”, Dana Bunescu – “Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu”, Dragoş Stanomir – “Marţi, după Crăciun”, Mihai Bogos – “Portretul luptătorului la tinereţe”, Thomas Huhn, Andreas Franck, Florin Tăbăcaru şi Gelu Costache – “Eu când vreau să fluier, fluier”

Cea mai bună muzică originală (lungmetraj): Anatol Ştefăneţ – “Nuntă în Basarabia”, Diego Losa, François Petit – “Europolis”, Mircea Florian – “Kapitalism – Reţeta noastră secretă”, Vasile Şirli – “Caravana cinematografică”

Cea mai bună scenografie (lungmetraj ficţiune): Ana Ioneci – “Eu când vreau să fluier, fluier”, Cristian Niculescu – “Caravana cinematografică”, Mihnea Mihăilescu -“Medalia de onoare”, Róbert köteles – “Morgen”, Sorin Dima – “Marţi, după Crăciun”

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură (lungmetraj ficţiune): Andreea Lupu şi Maria Anton – “Portretul luptătorului la tinereţe”, Dana Roşeanu – “Caravana cinematografică”, Lidia Ivanov şi Edwina Vodă – “Eva”

Cele mai bune costume (lungmetraj ficţiune): Alexandra Ungureanu – “Morgen”, Cristina Mititelu – “Portretul luptătorului la tinereţe”, Viorica Petrovici – “Caravana cinematografică”

Cel mai bun film de debut (lungmetraj): “Eu când vreau să fluier, fluier” de Florin Şerban, “Felicia, înainte de toate” de Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf, “Morgen” de Marian Crişan

Cel mai bun film documentar: “Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu” de Andrei Ujică, “Căutare” de Ionuţ Piţurescu, “Circul vesel” de Claudiu Mitcu, “Kapitalism – Reţeta noastră secretă” de Alexandru Solomon, “The Shukar Collective Project” de Matei-Alexandru Mocanu

Cel mai bun film de scurtmetraj: “Captivi de Crăciun” de Iulia Rugină, “Colivia”de Adrian Sitaru, “Matei, Matei” de Cecília Felmèri, “Oxigen” de Adina Pintilie, “Strung Love” de Victor Dragomir

Premiul “tânără speranţă”: Adina Pintilie – “Oxigen”, Bogdan Mihăilescu – Grand Café, George Piştereanu – “Eu când vreau să fluier, fluier”, Iulia Rugină – “Captivi de Crăciun”, Marius Iacob – “Oxigen”

Cel mai bun film european (dintre cele distribuite în România în 2010): “O lecţie de viaţă/ An Education” de Lone Scherfig, “Antichrist ” de Lars von Trier, “Iluzionistul/ l’illusionniste” de Sylvain Chomet, “Panglica albă/ Das weisse band” de Michael Haneke, “Un profet/ Un prophète” de Jacques Audiard

Premiul pentru întreaga activitate: Anuşavan Salamanian – inginer de sunet

Premiul publicului (pentru filmul românesc cu cel mai mare succes de box office în 2010): “Eu când vreau să fluier, fluier” – 55.858 de bilete vândute

LEAVE A REPLY