Cupa Africii pe Naţiuni: Guinea Ecuatorială în sferturi

0
305

Cupa Africii pe Naţiuni 2012Guinea Ecuatorială, una din gazdele turneului, a reuşit să învingă Senagalul cu 2-1. Prin această victorie gazdele se califică în sferturi în timp ce Senegalul, una dintre echipele cu pretenţii, pleacă acasă. Pentru Guinea Ecuatorială au marcat Randy în minutul 62 şi Alvarez în minutul 90+4. Golul Senegalului a fost marcat de Sow în minutul 89.

În celălalt meci al grupei Libia şi Zambia au terminat la egalitate, scor 2-2. Meciul a început cu o întârziere de 75 de minute din cauza ploii torenţiale. Arbitrul a decis că terenul este practicabil, deşi acesta avea numeroase zone acoperite de apă. După acest rezultat Zambia ajunge la 4 puncte şi are nevoie de un egal împotriva Guineii Ecuatoriale pentru a ajunge în sferturi. Libia trebuie să învingă Senegalul şi să aştepte o înfrângere a Zambiei.