Steaua Bucureşti a ŞTERS PE JOS cu Astra Giurgiu

0
1023

Steaua București a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 3-0 (2-0), miercuri seara, pe stadionul Steaua, în prima manșă a semifinalelor Cupei Ligii Adeplast la fotbal și a făcut un pas important spre ultimul act al competiției.

Campioana s-a impus prin golurile marcate de Cristian Tănase (4), George Țucudean (33) și Raul Rusescu (86), într-un meci în care Astra, rămasă în zece oameni din minutul 51, a contat prea puțin.

”Roș-albaștrii”, la primul lor meci oficial cu noua siglă și denumirea de FCSB, au deschis scorul rapid, în minutul 4, prin Cristian Tănase, care și-a făcut un frumos cadou la împlinirea a 28 de ani reluând din voleu centrarea lui Paul Papp, scrie AGERPRES.

Gazdele au mai ratat ocazii prin Chipciu (14), care a tras pe lângă poartă, și Tănase (15), al cărui șut a fost respins de Lung, după care giurgiuvenii au solicitat penalty în minutul 24, când Papp a jucat balonul cu mâna în propriul careu.

Steaua și-a majorat avantajul în minutul 33, când Lung jr a respins defectuos un șut al lui Prepeliță, iar ex-dinamovistul Țucudean a fost pe fază și a trimis în plasă, marcând primul său gol oficial pentru echipa din Ghencea.

Până la pauză, echipa lui Costel Gâlcă a mai irosit două situații, prin Chipciu (42), al cărui șut a fost blocat de Ben Youssef, și Tănase (44), mingea expediată de ”decarul” stelist fiind respinsă peste transversală de portar.

Deși Steaua a avut superioritate aproape întreaga repriză secundă, Astra a echilibrat jocul, al treilea gol al echipei gazdă fiind reușit de Rusescu (86), din centrarea lui Chipciu.