Alex Chipciu a debutat la Anderlecht

0
860

Alexandru Chipciu, de la Steaua Bucuresti, se lupta pentru balon in timpul meciului cu Dinamo Kiev din gupa J a Ligii Europa, disputat in Bucuresti, joi, 11 decembrie 2014.. CODRIN PRISECARU / MEDIAFAX FOTO

Fostul stelist, Alexandru Chipciu, a debutat, miercuri seara, la Anderlecht Bruxelles, în meciul amical cu formația olandeză SC Heerenveen, câștigat de vicecampioana Belgiei la fotbal cu scorul de 3-1.

Mijlocașul ofensiv a început ca titular la ”Mauves” și a fost înlocuit în minutul 70.

Heerenveen a deschis scorul prin Arber Zeneli (minutul 11), dar a rămas în zece jucători după eliminarea lui Lucas Bijker (minutul 39). Anderlecht a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză, prin Steven Defour (minutul 45), punctând de două ori pe final, prin Mahmoud Hassan-Trezeguet (minutul 74) și Youri Tielemans (minutul 81 — penalty).

Alex Chipciu a semnat , marți, un contract pe patru ani cu Anderlecht.